HEM / AFFÄRSOMRÅDEN / LAGER & LOGISTIK

Lager  & Logistik

Lager Växjö

Vi är en 3PL aktör som skräddarsyr lager och logistiklösningar och vi ligger strategiskt placerad med närhet till stora vägar, järnväg, flygplats och vår Intermodal i Alvesta.

I vår toppmoderna anläggning på totalt 55 000 m² har vi kapaciteter för alla temperaturkrav. Samtliga lokaler är anpassade och godkända för livsmedelshantering.

  • Stor total yta med flexibla möjligheter.
  • Bred expertis inom kundanpassade 3PL tjänster.
  • Anpassningsbara E- handels lösningar för såväl stora som små volymer.
  • Logistikutveckling
  • Distribution
  • Kontrolltorn
  • Lageroptimering
  • Returhantering

30 000 kvm inhägnat område + 9000 kvm väderskyddad yta som är järnvägsansluten. Vi lyfter alla typer av gods, såväl hel enhet som löslastad, från järnvägsvagn över till lastbil och vice versa.

Detta för att våra kunder ska få en konkurrenskraftig och miljövänlig transport.

I anslutning till ytan erbjuder vi mellanlagring för alla sorters av gods, så väl stort, tungt som otympligt gods.

Titta gärna på vår presentationsfilm till höger!

 

 

 

 

Kontakta oss


Magnus Berg
VD Alwex Lager & Logistik AB
Mobil: 073-250 44 00
Tel: 0470-645 04
magnus.berg@alwex.se
Peter Sunesson
Affärsutveckling
Mobil: 070-410 67 73
Tel: 0470-654 32
peter.sunesson@alwex.se
Kennert Sagebrant
Produktionschef
Mobil: 070-315 00 81
Tel: 0470-645 43
kennert.sagebrant@alwex.se
Mikael Möller
Sälj- och e-handelsutvecklare
Mobil: 073-936 91 06
Tel: 0470-645 41
mikael.moller@alwex.se
Kundservice
Tel: 0470-645 02
kundservice@alwex.se
Ulf Andersson
Teknik/Säkerhet
Mobil: 070-796 45 15
Tel: 0470-645 15
ulf.andersson@alwex.se

Alwex Intermodal

Simon Lundgren
Platschef
Mobil: 070-251 30 50
Tel: 0470-72 71 77
simon.lundgren@alwex.se